Jesteś tutaj: Start

Strona główna

  • Drukuj zawartość bieżącej strony

Najnowsze aktualności

Jakość wody w wodociągu lokalnym Borówiec administrowanym przez PAN zgodna z wymogami rozporządzenia

25 września 2017

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Poznaniu z dnia 25 września 2017 r. dotyczący jakości wody z wodociągu lokalnego Borówiec zaopatrującego Polską Akademię Nauk Centrum Badań Kosmicznych Obserwatorium Astrogeodynamicznych w Borówcu oraz przynależny budynek mieszkalny

Hanna Kurek
Czytaj więcej o: Jakość wody w wodociągu lokalnym Borówiec administrowanym przez PAN zgodna z wymogami rozporządzenia

Zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego

25 września 2017

Sytuacja epidemiologiczna zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A dot. miasta Poznania i powiatu poznańskiego

      Na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego w okresie od marca br. do 22.09.2017r. zarejestrowano ogółem 207 zachorowań, w tym 184 u mężczyzn w wieku od 5 do 61 lat oraz 23 zachorowania u kobiet w wieku od 7 do 69 lat. Odnotowano 156 hospitalizacji, 51 osób leczono ambulatoryjnie. Zebrane dane wskazują, iż 29 osób chorych na WZW typu A udzieliło informacji, iż w okresie narażenia na zachorowanie przebywały w krajach: Niemcy, Austria, Słowacja, Grecja, Czechy, Malta, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Wielka Brytania, Turcja, Litwa, Włochy, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Serbia, Albania, Dania. Na podstawie analizy zebranych danych epidemiologicznych najbardziej prawdopodobną drogą szerzenia się zachorowań WZW typu A jest droga kontaktów seksualnych oraz poprzez kontakt domowy. Sytuację epidemiologiczną zachorowań na WZW typu A w mieście Poznaniu oraz powiecie poznańskim w latach 2006-2016 przedstawiono na ryc.1.

Aktualną sytuację epidemiologiczną dot. zachorowań na WZW typu A dot. miasta Poznania i powiatu poznańskiego przedstawiono w tabeli 1.

Ryc. 1

Anna Stejakowska
Czytaj więcej o: Zachorowania na wirusowe zapalenie wątroby typu A na terenie miasta Poznania i powiatu poznańskiego

Program profilaktyki zachorowań na grypę sezonową dla mieszkańców miasta Poznania na lata 2016-2018 finansowany z budżetu Miasta Poznania

20 września 2017

      Programem, w każdym roku jego realizacji, zostaną objęci podopieczni i personel wybranych miejskich jednostek i prowadzonych na zlecenie Miasta (w pierwszej kolejności) oraz mieszkańcy Poznania w wieku od 60. roku życia (rocznikowo), którzy są zameldowani na stałe lub czasowo w Poznaniu i/lub rozliczają się z podatku dochodowego od osób fizycznych w jednym z urzędów skarbowych na terenie Poznania. Osobom uprawnionym do uczestnictwa w programie w 2017r. będzie podana szczepionka przeciwko grypie Vaxigrip (Tetra-czterowalentna), odpowiednia dla sezonu grypowego 2017/2018, pod warunkiem braku przeciwwskazań zdrowotnych do zaszczepienia. O dostępności do szczepień decydować będzie kolejność zgłoszeń.

      Szczepienia odbywają się od 11 września 2017r. w 14 wyznaczonych przychodniach na terenie każdej dzielnicy Poznania (wykaz na podanych niżej stronach internetowych), do wyczerpania limitu szczepionek tj. 6000 szt.

Anna Stejakowska
Czytaj więcej o: Program profilaktyki zachorowań na grypę sezonową dla mieszkańców miasta Poznania na lata 2016-2018 finansowany z budżetu Miasta Poznania

Konkurs na film pod tytułem „Krótka historia o HIV”.

14 września 2017

Informujemy, że 25.09.2017 r. rozpoczyna się etap szkolny konkursu na film pod tytułem „Krótka historia o HIV”. Zachęcamy młodzież szkół ponadgimnazjalnych do wzięcia udziału w konkursie.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Konkurs na film pod tytułem „Krótka historia o HIV”.

Konkurs plastyczny na plakat pod hasłem "Bądźmy zdrowi"

14 września 2017

Zapraszamy wszystkie gimnazja realizujące projekt „Bądźmy zdrowi – wiemy, wiec działamy” do udziału w  kolejnej edycji konkursu plastycznego na plakat pod hasłem „Bądźmy zdrowi”. 

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Konkurs plastyczny na plakat pod hasłem "Bądźmy zdrowi"

Nowa odsłona portalu informacyjnego Szczepienia.info

11 września 2017

      Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny informuje, iż od września br. działa nowa, gruntownie odświerzona i uaktualniona odsłona portalu informacyjnego Szczepienia.info: www.szczepienia.info której misją jest przekazywanie bezstronnych, obiektywnych informacji na temat szczepionek i szczepień.

      Portal należy do sieci Vaccine Safety Net (VSN) i posiada akredytację WHO jako platforma wiedzy na temat szczepień dla rodziców i osób zainteresowanych tą tematyką. Informacje na portalu są przygotowywane przez ekspertów NIZP-PZH oraz współpracujących lekarzy wakcynologów, w oparciu o aktualne fakty naukowe.

      Zapraszamy do korzystania ze strony Szczepienia.info: http://szczepienia.pzh.gov.pl osoby zainteresowane tematyką szczepień.

Anna Stejakowska
Czytaj więcej o: Nowa odsłona portalu informacyjnego Szczepienia.info

STOP ZAKAŻENIOM WZW TYPU A

6 września 2017
Przejdź do - stoisko%20PSSE%20w%20Poznaniu

Dożynki Miejskie w Parku Wilsona

28 sierpnia 2017

W dniu 2 września w Parku Wilsona odbyły się Dożynki Miejskie organizowane przez Urząd Miasta Poznania.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Dożynki Miejskie w Parku Wilsona

Kontynuacja realizacji Programu eliminacji odry i różyczki WHO

18 sierpnia 2017

      W związku z kontynuacją realizacji Programu eliminacji odry i różyczki WHO i obserwowanym brakiem weryfikacji laboratoryjnej zgłaszanych podejrzeń i zachorowań na te jednostki informujemy, iż poniżej dostępne są materiały dotyczące zasad realizacji Programu eliminacji odry i rożyczki WHO opracowane przez Oddział Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Poznaniu oraz materiały infromacyjne o różyczce opracowane przez Pana Prof. dr hab. Jacka Wysockiego z Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Weronika Gołąbek
Czytaj więcej o: Kontynuacja realizacji Programu eliminacji odry i różyczki WHO

Ognisko WZW A wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami w Europie i Polsce

17 sierpnia 2017

Obecnie w Europie trwa ognisko wirusowego zapalenia wątroby typy A (WZW A zwanego potocznie „żółtaczką pokarmową”), w którym zachorowania głównie dotyczą mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (ang. MSM).

Trwające ognisko WZW A wśród MSM w Europie i Polsce

Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) od czerwca 2016 do połowy czerwca 2017 odnotowano 1 500 zachorowań związanych z tym ogniskiem. W Polsce (od stycznia do chwili obecnej) pomimo braku szczegółowych danych na temat genotypu wirusa, można jednoznacznie stwierdzić, że obserwowany jest wzrost zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu A. Od stycznia do połowy czerwca 2017 zgłoszono łącznie 252 przypadki tej choroby, co stanowi ponad 12 razy więcej niż miało to miejsce w analogicznych okresach w latach 2012 – 2016. Zwiększona liczba ognisk wirusowego zapalenia wątroby typu A, jak również odnotowywane w tych ogniskach zachorowania mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami sugerują, że Polska także jest objęta trwającym w Europie ogniskiem. Jak dotąd zachorowania w bieżącym roku zgłaszane są głównie z województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego.

Weronika Gołąbek
Czytaj więcej o: Ognisko WZW A wśród mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami w Europie i Polsce