PROFILAKTYCZNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych współfinansowany jest przez Szwajcarię w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej

W ramach Projektu KIK/68 w latach 2012-2016 organizowane były:

- Szkolenia dla kadry medycznej pt. „Skuteczna komunikacja z pacjentem w zakresie ograniczania konsekwencji zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych”.
- Programy edukacyjne w szkołach ponadgimnazjalnych i zakładach pracy.
- Kampania społeczna.
- Badania ankietowe pt. „Zachowania zdrowotne kobiet w ciąży”.
- Działania edukacyjne z wykorzystaniem platformy – System Elektronicznego Monitorowania i Promocji Zdrowia (SEMPZ).

Całkowity budżet Projektu wyniósł 4 045 519 CHF (15 195 047 PLN), z czego wartość dofinansowania Projektu przez stronę szwajcarską wynosi 85% i obejmuje kwotę 3 438 691 CHF (12 915 789 PLN), pozostałe 15% w kwocie 606 828 CHF (2 279 258 PLN) stanowi wkład krajowy zapewniony przez Ministra Zdrowia.

W ramach kontynuacji Programu Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu realizuje V edycję programu edukacyjnego dla szkół ponadgimnazjalnych „ARS, czyli jak dbać o miłość?” oraz prowadzi dystrybucję materiałów z kampanii „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”

Program edukacyjny pt.  autorstwa dr Krzysztofa Wojcieszka  dotyczy profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkoholu, tytoniu, narkotyków, w tym środków zastępczych), adresowany jest do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych. Powstał w odpowiedzi na sytuację epidemiologiczną w zakresie używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Wyjątkowość programu polega na kompleksowym podejściu do profilaktyki uzależnień w kontekście wartości wyznawanych przez młodych ludzi.

Link do pobrania materiałów „ARS, czyli jak dbać o miłość?”: https://gis.gov.pl/oswiata/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc-nowoczesna-edukacja-dla-mlodziezy-ponadgimnazjalnej-z-zakresu-profilaktyki-uzaleznien/

 

Aleksandra Tymińska

Artykuły

Odwołanie konkursu "Szkoła wolna od używek"

30 marca 2020

Informuję, że z powodu epidemii koronawirusa IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek" zostaje odwołana. Zamknięte szkoły oraz konieczność ograniczania kontaktów międzyludzkich, uniemożliwiają realizację zadania konkursowego, jakim jest nagranie oraz montowanie filmu.

Zuzanna Jaskot

Zaproszenie Głównego Inspektora Sanitarnego do udziału w konkursie "Szkoła wolna od używek"

10 marca 2020

Poniżej do pobrania zaproszenie Głównego Inspektora Sanitarnego do udziału w konkursie "Szkoła wolna od używek".

IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek"

10 lutego 2020

Zapraszamy do udziału IV edycji ogólnopolskiego konkursu „Szkoła wolna od używek”. Konkurs realizowany jest w ramach utrzymania trwałości rezultatów Projektu KIK/68, skierowany jest do szkół ponadpodstawowych, które uczestniczą lub nie uczestniczą w programie edukacyjnym „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: IV edycja konkursu "Szkoła wolna od używek"

Podsumowanie VI edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

18 lipca 2019

W roku szkolnym 2018/2019 do programu przystąpiły 24 szkoły ponadgimnazjalne z terenu Poznania i powiatu poznańskiego. Edukacją objęto 1044 uczniów i 113 rodziców.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Podsumowanie VI edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

Konkurs "Szkoła wolna od używek"

25 lutego 2019

Zapraszamy do udziału w III edycji  ogólnopolskiego konkursu pt. „ Szkoła wolna od używek”.  Konkurs realizowany jest w ramach utrzymania trwałości rezultatów Projektu KIK/68 pn. „Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”, skierowany jest do szkół ponadgimnazjalnych, które uczestniczą lub nie uczestniczą w programie edukacyjnym „ARS, czyli jak dbać o miłość?”.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: Konkurs "Szkoła wolna od używek"

VI edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

10 października 2018

Zachęcamy szkoły ponadpodstawowe do realizacji VI edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?" Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: VI edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

Opinia o programie "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

18 maja 2018

Informujemy, iż program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” został oficjalnie wpisany do Bazy Programów Rekomendowanych, jako program obiecujący.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Opinia o programie "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

V edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

5 kwietnia 2018

Do V edycji programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?" przystąpiło 12 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego.

Informację z realizacji programu edukacyjnego pt. „ARS, czyli jak dbać o miłość?”- kwestionariusz dla szkolnego koordynatora wraz z  ankietą zbiorczą oraz ankietami wypełnionymi przez uczniów prosimy przesłać do dnia 12 czerwca 2018 r. na adres: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna  w Poznaniu Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia ul. Gronowa 22, 61-655 Poznań.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: V edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"
Przejdź do - Konkurs pt. "Szkoła wolna od używek"

Konkurs pt. "Szkoła wolna od używek"

30 stycznia 2018

Zapraszamy do udziału w ogólnopolskim konkursie pt. „ Szkoła wolna od używek” na projekt edukacyjny mający na celu przeciwdziałanie uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

Czytaj więcej o: Konkurs pt. "Szkoła wolna od używek"

IV edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

4 października 2017

W roku szkolnym 2016/2017 do programu przystąpiło 30 szkół ponadgimnazjalnych z terenu Poznania i powiatu poznańskiego. Edukacją objęto 1046 uczniów i 300 rodziców.

Beata Rutkowska
Czytaj więcej o: IV edycja programu "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-09-06
Data publikacji:2017-09-06
Osoba sporządzająca dokument:Aleksandra Tymińska
Osoba wprowadzająca dokument:Aleksandra Tymińska
Liczba odwiedzin:9422

Rozwiń Historia zmian

Data i godzina zmianyOsoba zmieniającaOpis zmianyPoprzednia wersja
2017-09-06 07:29:20Tomasz WitczakNA PROŚBĘ H. JANKOWSKIEJPROFILAKTYCZNY PROGRAM PRZECIWDZIAŁANIA UZALEŻNIENIOM