WYBIERZ ŻYCIE - PIERWSZY KROK

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który późno wykryty i nieleczony może doprowadzić do śmierci. Jest drugim po raku piersi, najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet do 45 roku życia. Co roku w Polsce u blisko 4 tys. kobiet wykrywa się raka szyjki macicy, a około 2 tysiące umiera z tego powodu. Rak szyjki macicy poprzedzony jest zazwyczaj tzw. stadiami przedrakowymi, które mogą utrzymywać się od 5 do 12 lat. Wczesne ich wykrycie daje szanse skutecznego leczenia.

Wiedza o zagrożeniu rakiem szyjki macicy i powodującym go wirusem HPV nie jest szeroko rozpowszechniona wśród polskiego społeczeństwa, w tym wśród młodzieży. Tymczasem kształtowanie świadomości zdrowotnej powinno być obowiązkowym elementem procesu edukacji od najmłodszych lat.

Celem programu „Wybierz Życie- Pierwszy Krok” jest podniesienie poziomu wiedzy na temat zagrożeń związanych z zakażeniami wirusem HPV i profilaktyki raka szyjki macicy wśród młodzieży i rodziców. Realizowany program ma podnieść świadomość zdrowotną w zakresie roli profilaktyki wtórnej i pierwotnej raka szyjki macicy a także motywować młodzież do podjęcia roli liderów edukacji zdrowotnej w ich środowisku w celu wpływania na zachowania zdrowotne rodziców i opiekunów, a zwłaszcza wzrost zainteresowania badaniami profilaktycznymi w tym badaniami cytologicznymi. Proponujemy objęcie programem uczniów klas I szkół ponadgimnazjalnych.

Inicjatorem programu jest Państwowa Inspekcja Sanitarna we współpracy z Fundacją Edukacji Społecznej i Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet.

Aleksandra Tymińska

Artykuły

Rozstrzygnięcie konkursu na film

26 maja 2017

Filmy nagrodzone:

  1. Miejsce - Dominik Niemier, Weronika Burlaga z Zespołu Szkół Technicznych im. Hipolita Cegielskiego w Śremie
  2. Miejsce - Magdalena Hoffmann, Michał Janiak, Katarzyna Iwańska z I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie
  3. Miejsce - Oliwia Przepierska, Kacper Okoński z Zespołu Szkół Rolniczych, Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich
  4. Wyróżnienie: Paweł Szwed z I Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Turku

Nagrodzone filmy do obejrzenia na stronie https://wsse-poznan.pl/promocja-zdrowia/wybierz-zycie-pierwszy-krok

 

Aleksandra Tymińska

Konkurs na film pod hasłem „Wybierz życie- pierwszy krok”

21 lutego 2017

Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty oraz Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet ogłasza konkurs na film dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych biorących udział w  programie „Wybierz życie – pierwszy krok”.

Aleksandra Tymińska
Czytaj więcej o: Konkurs na film pod hasłem „Wybierz życie- pierwszy krok”

Pliki do pobrania

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-02
Data publikacji:2017-02-02
Osoba sporządzająca dokument:Aleksandra Tymińska
Osoba wprowadzająca dokument:Tomasz Witczak
Liczba odwiedzin:1404