PROFILAKTYKA PALENIA TYTONIU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W 2018 roku zakończono realizację Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Od 2019 roku wszystkie działania dotyczące profilaktyki palenia tytoniu będą realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Zuzanna Jaskot

Artykuły

Przejdź do - Co to jest IQOS?

Co to jest IQOS?

15 lipca 2020

Powszechna wiedza na temat szkodliwego wpływu palenia tytoniu na zdrowie oraz szeroko zakrojone działania profilaktyczne zmierzające do ograniczenia liczby osób używających nikotyny sprawiają, że stale poszerza się oferta dostępnych na rynku różnego rodzaju urządzeń dozujących nikotynę, które mają stanowić alternatywę dla tradycyjnego palenia tytoniu. Jednym z nich jest IQOS. Zanim jednak zdecydujemy się na jego używanie, warto poznać odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Co to jest IQOS?

E-papierosy

28 lutego 2020

E-papierosy są produktami, które w ostatnim czasie zyskały dużą popularność . Wśród wieloletnich nałogowych palaczy tytoniu traktowane są jako „zdrowsza” alternatywa tradycyjnych papierosów lub jeden ze środków mających pomóc w walce z nałogiem.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: E-papierosy
Przejdź do - Wykład oraz pomiar poziomu tlenku węgla dla uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu

Wykład oraz pomiar poziomu tlenku węgla dla uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu

19 lutego 2020

Dnia 18 lutego 2020r. dla uczniów klas I z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Jawornickiej 1 w Poznaniu, pracownicy PSSE wygłosili wykłady nt. szkodliwości palenia tytoniu oraz zagrożeń wynikających z używania  e-papierosów.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Wykład oraz pomiar poziomu tlenku węgla dla uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu

Materiał informacyjny na temat elektronicznych papierosów

15 października 2019

Informujemy, iż Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy  Ministerstwem Edukacji Narodowej opracował materiał informacyjny dla kadry pedagogicznej szkół, rodziców i uczniów, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Materiał informacyjny na temat elektronicznych papierosów
Przejdź do - Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019

Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019

3 października 2019

Dnia 1 października 2019r. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu odbyło się szkolenie dla uczniów klas VII w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń”.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019
Przejdź do - Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

9 września 2019

Po raz kolejny Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu wzięła udział w Białej Sobocie z Powiatem Poznańskim. W dniu 7 września na terenie Szpitala w Puszczykowie można było skorzystać z bezpłatnych badań oraz wygrać atrakcyjne nagrody biorąc udział w quizach wiedzy o zdrowym stylu życia oraz o powiecie poznańskim.

Kilkadziesiąt osób skorzystało z oferty naszego stoiska, które oferowało pomiar CO w wydychanym powietrzu, demonstrację działania alkoholu przy użyciu alkogogli oraz materiały informacyjne nt. różnych zagrożeń zdrowotnych.

Aleksandra Tymińska

Podstawowe informacje na temat e-papierosów

4 września 2019

Czym są e-papierosy?
1. E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny, EIN) – zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów.
2. Nie zawierają tytoniu, lecz preparat w postaci płynu, tzw. liquid.
3. Roztwór inhalacyjny (tzw. liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu.

Czytaj więcej o: Podstawowe informacje na temat e-papierosów
Przejdź do - XXV Dożynki Miejskie

XXV Dożynki Miejskie

2 września 2019

W sobotę 31 sierpnia w Parku Wilsona odbyły się kolejne, jubileuszowe Dożynki Miejskie. Jak co roku Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu na swoim stoisku prowadziła działania informacyjne i edukacyjne mające na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród uczestników imprezy. Dla młodzieży i dorosłych w ramach zapobiegania paleniu tytoniu oraz profilaktyki alkoholowej zorganizowano pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz ćwiczenia z alkogoglami. Dzieci uczestniczyły w zabawach edukacyjnych – rozwiązywały krzyżówki i rebusy oraz odpowiadały na pytania quizowe - ich trud nagradzano drobnymi upominkami ufundowanymi przez PSSE w Poznaniu. Prowadzono również rozdawnictwo broszur i ulotek. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – z jego oferty skorzystało ok. 110 osób.

Aleksandra Tymińska
Przejdź do - Zaproszenie na XXV Dożynki Miejskie

Zaproszenie na XXV Dożynki Miejskie

23 sierpnia 2019

31 sierpnia mszą świętą o godz. 1300 w kościele p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej rozpocznie się po raz dwudziesty piąty uroczystość z okazji obchodów Dożynek Miejskich. Barwny korowód  dożynkowy  przejdzie ulicą Śniadeckich  do muszli koncertowej w Parku Wilsona. Obrzęd dożynkowy przedstawi  zespół Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości Poznania i Poznaniaków. Miejskie Dożynki będą okazją do odetchnięcia od miejskiego stylu życia i możliwością obcowania z kulturą wiejską. Będą też swego rodzaju wehikułem czasu, a to za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatem garncarskim, świecowniczym, kowalskim, zielarskim, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego.

Od godz. 16:30 do 21:00 zaplanowano wiele atrakcji dla uczestników dożynek m. in. potańcówka  z Kapelą Hałasów oraz koncert zespołu Muzykanci.

Imprezy towarzyszące: pokazy florystyczne, wystawa gołębi, warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy, animacje dla dzieci, gry i zabawy podwórkowe (Uwaga: weźcie własną koszulkę do  pomalowania), konkurs wiedzy rolniczej  (do wygrania bezpłatna nauka języka obcego, wejściówki do Aquaparku), znakowanie rowerów, pokazy wrotkarskie.

 GRATIS: grochówka z kotła i kawa.

W ramach Dożynek Miejskich Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu na swoim stoisku będzie promować zasady zdrowego stylu życia.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy:

  • bezpłatny pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu i poradnictwo antytytoniowe,
  • demonstrację upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu (przy użyciu alkogogli),
  • materiały informacyjne dotyczące profilaktyki m. in. chorób odkleszczowych, HIV/AIDS, nowotworów, używania dopalaczy,
  • zabawy edukacyjne o tematyce prozdrowotnej dla dzieci.

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do skorzystania z naszej oferty.

Szczegółowy program Dożynek w Plikach do pobrania

Aleksandra Tymińska
Przejdź do - Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosów

Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosów

12 lutego 2019

W dniach 07.02. i 08.02.2019r. przeprowadzono wykłady dla uczniów z 3 klas VII Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosów

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-02
Data publikacji:2017-02-02
Osoba sporządzająca dokument:Zuzanna Jaskot
Osoba wprowadzająca dokument:Zuzanna Jaskot
Liczba odwiedzin:12766