PROFILAKTYKA PALENIA TYTONIU
W 2018 roku zakończono realizację Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Od 2019 roku wszystkie działania dotyczące profilaktyki palenia tytoniu będą realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.
Artykuły
Materiał informacyjny na temat elektronicznych papierosów
Informujemy, iż Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy Ministerstwem Edukacji Narodowej opracował materiał informacyjny dla kadry pedagogicznej szkół, rodziców i uczniów, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.
Czytaj więcej o: Materiał informacyjny na temat elektronicznych papierosówMłodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019
Dnia 1 października 2019r. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu odbyło się szkolenie dla uczniów klas VII w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń”.
Czytaj więcej o: Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019Biała Sobota z Powiatem Poznańskim
Po raz kolejny Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu wzięła udział w Białej Sobocie z Powiatem Poznańskim. W dniu 7 września na terenie Szpitala w Puszczykowie można było skorzystać z bezpłatnych badań oraz wygrać atrakcyjne nagrody biorąc udział w quizach wiedzy o zdrowym stylu życia oraz o powiecie poznańskim.
Kilkadziesiąt osób skorzystało z oferty naszego stoiska, które oferowało pomiar CO w wydychanym powietrzu, demonstrację działania alkoholu przy użyciu alkogogli oraz materiały informacyjne nt. różnych zagrożeń zdrowotnych.
Podstawowe informacje na temat e-papierosów
Czym są e-papierosy?
1. E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny, EIN) – zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów.
2. Nie zawierają tytoniu, lecz preparat w postaci płynu, tzw. liquid.
3. Roztwór inhalacyjny (tzw. liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu.
XXV Dożynki Miejskie
W sobotę 31 sierpnia w Parku Wilsona odbyły się kolejne, jubileuszowe Dożynki Miejskie. Jak co roku Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu na swoim stoisku prowadziła działania informacyjne i edukacyjne mające na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród uczestników imprezy. Dla młodzieży i dorosłych w ramach zapobiegania paleniu tytoniu oraz profilaktyki alkoholowej zorganizowano pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz ćwiczenia z alkogoglami. Dzieci uczestniczyły w zabawach edukacyjnych – rozwiązywały krzyżówki i rebusy oraz odpowiadały na pytania quizowe - ich trud nagradzano drobnymi upominkami ufundowanymi przez PSSE w Poznaniu. Prowadzono również rozdawnictwo broszur i ulotek. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – z jego oferty skorzystało ok. 110 osób.
Zaproszenie na XXV Dożynki Miejskie
31 sierpnia mszą świętą o godz. 1300 w kościele p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej rozpocznie się po raz dwudziesty piąty uroczystość z okazji obchodów Dożynek Miejskich. Barwny korowód dożynkowy przejdzie ulicą Śniadeckich do muszli koncertowej w Parku Wilsona. Obrzęd dożynkowy przedstawi zespół Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości Poznania i Poznaniaków. Miejskie Dożynki będą okazją do odetchnięcia od miejskiego stylu życia i możliwością obcowania z kulturą wiejską. Będą też swego rodzaju wehikułem czasu, a to za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatem garncarskim, świecowniczym, kowalskim, zielarskim, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego.
Od godz. 16:30 do 21:00 zaplanowano wiele atrakcji dla uczestników dożynek m. in. potańcówka z Kapelą Hałasów oraz koncert zespołu Muzykanci.
Imprezy towarzyszące: pokazy florystyczne, wystawa gołębi, warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy, animacje dla dzieci, gry i zabawy podwórkowe (Uwaga: weźcie własną koszulkę do pomalowania), konkurs wiedzy rolniczej (do wygrania bezpłatna nauka języka obcego, wejściówki do Aquaparku), znakowanie rowerów, pokazy wrotkarskie.
GRATIS: grochówka z kotła i kawa.
W ramach Dożynek Miejskich Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu na swoim stoisku będzie promować zasady zdrowego stylu życia.
Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy:
- bezpłatny pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu i poradnictwo antytytoniowe,
- demonstrację upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu (przy użyciu alkogogli),
- materiały informacyjne dotyczące profilaktyki m. in. chorób odkleszczowych, HIV/AIDS, nowotworów, używania dopalaczy,
- zabawy edukacyjne o tematyce prozdrowotnej dla dzieci.
Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do skorzystania z naszej oferty.
Szczegółowy program Dożynek w Plikach do pobrania
Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosów
W dniach 07.02. i 08.02.2019r. przeprowadzono wykłady dla uczniów z 3 klas VII Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu.
Czytaj więcej o: Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosówKonkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na film pod hasłem "Tytoń - od leku po truciznę"
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zaprasza młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych w wieku 15 – 19 lat do udziału w konkursie na film. Zadaniem konkursowym jest wykonanie filmu pod hasłem „Tytoń – od leku po truciznę” na temat profilaktyki palenia tytoniu.
Czytaj więcej o: Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na film pod hasłem "Tytoń - od leku po truciznę"
Założenia Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce
Program określa priorytetowe cele i zadania na lata 2014-2018, na jakich powinny opierać się działania związane z redukcją zagrożeń wynikających z palenia tytoniu w społeczeństwie polskim. Głównym jego celem jest ograniczenie ekspozycji na dym tytoniowy w odniesieniu do czynnego i biernego palenia.
Oddział Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia realizuje zadania dotyczące informowania i ostrzegania o ryzyku zdrowotnym związanym z używaniem tytoniu (Zadanie 4 POZNPT).
Czytaj więcej o: Założenia Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce
Festyn dla seniorów w Lisówkach
Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych Powiatu Poznańskiego na terenie Domu Pomocy Społecznej w Lisówkach w dniu 7. 09. 2018r. zorganizowano punkt pomiaru zawartości CO w wydychanym powietrzu oraz ćwiczenia z alkogoglami, które miały na celu pokazanie zmian w koordynacji wzrokowo – ruchowej zachodzących po spożyciu alkoholu.
Czytaj więcej o: Festyn dla seniorów w LisówkachStrona: 1/4
- Strona: bieżąca1
- Strona: 2
- Strona: 3
- Strona: 4
- następna
- Przejdź na koniec
Pliki do pobrania
POZNPT w Polsce na lata 2014-2018 (479.68 KB)
Ustawa antynikotynowa z 9 listopada 1995 (740.52 KB)
Nowelizacja ustawy z 9 listopada 1995 (2.97 MB)
Nowy znak zakazu palenia (581.82 KB)
Raport prof. A. Sobczaka (948.42 KB)
Nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995r. (Dz.U.2018 poz. 1446) (1 007.00 KB)
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2017-02-02 |
Data publikacji: | 2017-02-02 |
Osoba sporządzająca dokument: | Zuzanna Jaskot |
Osoba wprowadzająca dokument: | Zuzanna Jaskot |
Liczba odwiedzin: | 8212 |