PROFILAKTYKA PALENIA TYTONIU

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W 2018 roku zakończono realizację Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce. Od 2019 roku wszystkie działania dotyczące profilaktyki palenia tytoniu będą realizowane w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020.

Zuzanna Jaskot

Artykuły

E-papierosy

28 lutego 2020

E-papierosy są produktami, które w ostatnim czasie zyskały dużą popularność . Wśród wieloletnich nałogowych palaczy tytoniu traktowane są jako „zdrowsza” alternatywa tradycyjnych papierosów lub jeden ze środków mających pomóc w walce z nałogiem.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: E-papierosy
Przejdź do - Wykład oraz pomiar poziomu tlenku węgla dla uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu

Wykład oraz pomiar poziomu tlenku węgla dla uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu

19 lutego 2020

Dnia 18 lutego 2020r. dla uczniów klas I z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Jawornickiej 1 w Poznaniu, pracownicy PSSE wygłosili wykłady nt. szkodliwości palenia tytoniu oraz zagrożeń wynikających z używania  e-papierosów.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Wykład oraz pomiar poziomu tlenku węgla dla uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu

Materiał informacyjny na temat elektronicznych papierosów

15 października 2019

Informujemy, iż Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy  Ministerstwem Edukacji Narodowej opracował materiał informacyjny dla kadry pedagogicznej szkół, rodziców i uczniów, w którym przestrzega przed potencjalnymi zagrożeniami związanymi z elektronicznymi papierosami.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Materiał informacyjny na temat elektronicznych papierosów
Przejdź do - Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019

Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019

3 października 2019

Dnia 1 października 2019r. w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu odbyło się szkolenie dla uczniów klas VII w ramach projektu „Młodzieżowi Liderzy Zdrowia – kontra Tytoń”.

Zuzanna Jaskot
Czytaj więcej o: Młodzieżowi Liderzy Zdrowia Kontra Tytoń 2019
Przejdź do - Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

Biała Sobota z Powiatem Poznańskim

9 września 2019

Po raz kolejny Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu wzięła udział w Białej Sobocie z Powiatem Poznańskim. W dniu 7 września na terenie Szpitala w Puszczykowie można było skorzystać z bezpłatnych badań oraz wygrać atrakcyjne nagrody biorąc udział w quizach wiedzy o zdrowym stylu życia oraz o powiecie poznańskim.

Kilkadziesiąt osób skorzystało z oferty naszego stoiska, które oferowało pomiar CO w wydychanym powietrzu, demonstrację działania alkoholu przy użyciu alkogogli oraz materiały informacyjne nt. różnych zagrożeń zdrowotnych.

Aleksandra Tymińska

Podstawowe informacje na temat e-papierosów

4 września 2019

Czym są e-papierosy?
1. E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny, EIN) – zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów.
2. Nie zawierają tytoniu, lecz preparat w postaci płynu, tzw. liquid.
3. Roztwór inhalacyjny (tzw. liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu.

Czytaj więcej o: Podstawowe informacje na temat e-papierosów
Przejdź do - XXV Dożynki Miejskie

XXV Dożynki Miejskie

2 września 2019

W sobotę 31 sierpnia w Parku Wilsona odbyły się kolejne, jubileuszowe Dożynki Miejskie. Jak co roku Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Poznaniu na swoim stoisku prowadziła działania informacyjne i edukacyjne mające na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród uczestników imprezy. Dla młodzieży i dorosłych w ramach zapobiegania paleniu tytoniu oraz profilaktyki alkoholowej zorganizowano pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz ćwiczenia z alkogoglami. Dzieci uczestniczyły w zabawach edukacyjnych – rozwiązywały krzyżówki i rebusy oraz odpowiadały na pytania quizowe - ich trud nagradzano drobnymi upominkami ufundowanymi przez PSSE w Poznaniu. Prowadzono również rozdawnictwo broszur i ulotek. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem – z jego oferty skorzystało ok. 110 osób.

Aleksandra Tymińska
Przejdź do - Zaproszenie na XXV Dożynki Miejskie

Zaproszenie na XXV Dożynki Miejskie

23 sierpnia 2019

31 sierpnia mszą świętą o godz. 1300 w kościele p.w. św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej rozpocznie się po raz dwudziesty piąty uroczystość z okazji obchodów Dożynek Miejskich. Barwny korowód  dożynkowy  przejdzie ulicą Śniadeckich  do muszli koncertowej w Parku Wilsona. Obrzęd dożynkowy przedstawi  zespół Łany z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Dożynki to święto, które pokazuje słowiańską tradycję, stanowi część kultu gospodarności, tak ważnego dla tożsamości Poznania i Poznaniaków. Miejskie Dożynki będą okazją do odetchnięcia od miejskiego stylu życia i możliwością obcowania z kulturą wiejską. Będą też swego rodzaju wehikułem czasu, a to za sprawą wioski ginących zawodów z warsztatem garncarskim, świecowniczym, kowalskim, zielarskim, a także muzeum wyposażenia gospodarstwa chłopskiego.

Od godz. 16:30 do 21:00 zaplanowano wiele atrakcji dla uczestników dożynek m. in. potańcówka  z Kapelą Hałasów oraz koncert zespołu Muzykanci.

Imprezy towarzyszące: pokazy florystyczne, wystawa gołębi, warsztaty zasad udzielania pierwszej pomocy, animacje dla dzieci, gry i zabawy podwórkowe (Uwaga: weźcie własną koszulkę do  pomalowania), konkurs wiedzy rolniczej  (do wygrania bezpłatna nauka języka obcego, wejściówki do Aquaparku), znakowanie rowerów, pokazy wrotkarskie.

 GRATIS: grochówka z kotła i kawa.

W ramach Dożynek Miejskich Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Poznaniu na swoim stoisku będzie promować zasady zdrowego stylu życia.

Dla wszystkich zainteresowanych przygotowaliśmy:

  • bezpłatny pomiar zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu i poradnictwo antytytoniowe,
  • demonstrację upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu (przy użyciu alkogogli),
  • materiały informacyjne dotyczące profilaktyki m. in. chorób odkleszczowych, HIV/AIDS, nowotworów, używania dopalaczy,
  • zabawy edukacyjne o tematyce prozdrowotnej dla dzieci.

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych do skorzystania z naszej oferty.

Szczegółowy program Dożynek w Plikach do pobrania

Aleksandra Tymińska
Przejdź do - Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosów

Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosów

12 lutego 2019

W dniach 07.02. i 08.02.2019r. przeprowadzono wykłady dla uczniów z 3 klas VII Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu.

Emiliana Sowińska
Czytaj więcej o: Wykład dla młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 77 w Poznaniu na temat papierosów tradycyjnych i e-papierosów

Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na film pod hasłem "Tytoń - od leku po truciznę"

11 lutego 2019

 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zaprasza młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych w wieku 15 – 19 lat do udziału w konkursie na film. Zadaniem konkursowym jest wykonanie filmu pod hasłem „Tytoń – od leku po truciznę” na temat profilaktyki palenia tytoniu.

 

Czytaj więcej o: Konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych na film pod hasłem "Tytoń - od leku po truciznę"

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-02
Data publikacji:2017-02-02
Osoba sporządzająca dokument:Zuzanna Jaskot
Osoba wprowadzająca dokument:Zuzanna Jaskot
Liczba odwiedzin:10636