Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu
DOPALACZE
Dopalacze, czyli nowe narkotyki to nazwa substancji i produktów pochodzenia naturalnego lub syntetycznego oraz ich różnorodne mieszaniny, które wykazują działanie psychoaktywne podobne do tradycyjnych narkotyków (pobudzające, uspokajające, halucynogenne). Przyjmowanie ich wiąże się zawsze z narażeniem na utratę zdrowia i życia. Nie wiadomo jakie substancje znajdują się w dopalaczach i w jakich ilościach, w związku z czym niezbadany jest sposób oddziaływania na pracę różnych organów wewnętrznych oraz to jak bardzo mogą zaszkodzić i jaka dawka może być śmiertelna.
800 060 800 - bezpłatna infolinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
Artykuły
Poradnik dla nauczycieli - nowe narkotyki
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poznaniu zachęca nauczycieli do zapoznania się z poradnikiem na temat nowych narkotyków.
Poradnik do pobrania poniżej.
Sygnały ostrzegawcze mogące wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych
- pojawienie się wśród rzeczy dziecka nowych przedmiotów i produktów mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, kawałki okopconej folii aluminiowej, igły i strzykawki, waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach, kleje, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp.
Porozumienie o współpracy w tworzeniu spójnej polityki profilaktyki narkomanii wśród dzieci i młodzieży
Dnia 15 stycznia 2020 roku Główny Inspektor Sanitarny, Minister Edukacji Narodowej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendant Główny Policji kierując się:
Czytaj więcej o: Porozumienie o współpracy w tworzeniu spójnej polityki profilaktyki narkomanii wśród dzieci i młodzieżyWykłady dla młodzieży na temat szkodliwości "dopalaczy"
W miesiącu lutym 2020 dla uczniów z Zespołu Szkół Handlowych oraz z Zespołu Szkół Budowlano-Drzewnych w Poznaniu wygłoszono wykłady nt. szkodliwości używania „dopalaczy”.
Czytaj więcej o: Wykłady dla młodzieży na temat szkodliwości "dopalaczy"Spotkania z uczniami w Szkole Podstawowej nr 1 w Plewiskach
W dniach 2 i 3 grudnia b.r. pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Poznaniu przeprowadzili dla uczniów klas VII i VIII szkolenie w zakresie profilaktyki zażywania „dopalaczy” w oparciu o założenia broszury „Smak życia, czyli debata o „dopalaczach”. W szkoleniach uczestniczyło łącznie 97 uczniów.
Działania profilaktyczne związane z zapobieganiem zażywania „dopalaczy”
W ramach działań profilaktycznych związanych z zapobieganiem zażywania „dopalaczy” pracownicy Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Poznaniu prowadzili następujące działania:
Czytaj więcej o: Działania profilaktyczne związane z zapobieganiem zażywania „dopalaczy”Pogadanki na temat dopalaczy dla młodzieży
W okresie od 16.05.2019 do 14.06.2019 r. pracownicy Oddziału OZ Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu przeprowadzili cykl pogadanek nt. szkodliwości zażywania dopalaczy przez młodzież.
Czytaj więcej o: Pogadanki na temat dopalaczy dla młodzieżyWykład dla grona pedagogicznego z Zespołu Szkół Handlowych w Poznaniu
W dniu 14.05.2019 r. pracownik oddziału OZ poprowadził wykład dla grona pedagogicznego, na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej.
Czytaj więcej o: Wykład dla grona pedagogicznego z Zespołu Szkół Handlowych w PoznaniuPogadanka dla uczniów z Liceum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu nt. zagrożeń wynikających z zażywania dopalaczy
W dniu 16.05.2019 r. odbyła się pogadanka z uczniami III klasy gimnazjum.
Czytaj więcej o: Pogadanka dla uczniów z Liceum Mistrzostwa Sportowego w Poznaniu nt. zagrożeń wynikających z zażywania dopalaczySygnały ostrzegawcze mogące wskazywać na zażywanie substancji psychoaktywnych
- pojawienie się wśród rzeczy dziecka nowych przedmiotów i produktów mogących służyć do przyjmowania substancji psychoaktywnych np. fifki, zapalniczki, łyżeczki, bibułki, kawałki okopconej folii aluminiowej, igły i strzykawki, waciki, paczuszki w foliowych opakowaniach, kleje, tabletki, proszek, sproszkowane zioła, bryłki itp.
Strona: 1/4
- Strona: bieżąca1
- Strona: 2
- Strona: 3
- Strona: 4
- następna
- Przejdź na koniec
Pliki do pobrania
Broszura dla gimnazjalistów (6.38 MB)
Dopalacze - informator dla rodziców, nauczycieli i pedagogów (2.33 MB)
Dopalacze to śmierć - ulotka (1.75 MB)
Nowe narkotyki. Czy znasz prawdę o dopalaczach - ulotka (649.04 KB)
O lekach, marihuanie, dopalaczach bez histerii - poradnik dla rodziców (2.16 MB)
Szkoła i rodzice wobec zagrożeń substancjami psychoaktywnymi - program warsztatów (2.59 MB)
Uwaga rodzice! Nowe narkotyki - ulotka (1.74 MB)
Rozwiń Metryka
Podmiot udostępniający informację: | |
---|---|
Data utworzenia: | 2017-02-02 |
Data publikacji: | 2017-02-02 |
Osoba sporządzająca dokument: | |
Osoba wprowadzająca dokument: | Tomasz Witczak |
Liczba odwiedzin: | 9773 |