VIII edycja programu

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

28 lutego 2017

W czerwcu 2016 zakończyła się realizacja VIII edycji Przedszkolnego Programu Edukacji Antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”, którą objęto 4637 dzieci oraz 2466 rodziców ze 148 przedszkoli i szkół podstawowych na terenie Poznania i 17 gmin powiatu poznańskiego.

Z ankiet nadesłanych przez przedszkolnych i szkolnych koordynatorów wynika, że program cieszył się nadal dużym zainteresowaniem. Realizatorzy podkreślali, że zawiera cenne wskazówki metodyczne, dobrze skonstruowane scenariusze zajęć i załączniki. Wszystko dostosowane jest do możliwości intelektualnych i rozwojowych pięcio, sześciolatków. Dzieci są zainteresowane tematem i chętnie podejmują różnorodne działania związane ze zdrowiem swoim i najbliższych. Realizowane scenariusze bardzo często były wzbogacane przez urozmaicone formy aktywizujące dzieci i rodziców np. przemarsze, wspólne prace plastyczne, spotkania, warsztaty. Według opinii koordynatorów sposób i forma realizowanych zadań pozwalają osiągnąć założone cele tj. wzrost umiejętności dzieci w zakresie wykształcenia bardziej asertywnych postaw wobec osób palących. Wzrosła również świadomość rodziców dot. ich wpływu na zdrowie i postawy dzieci. Niestety nie wszyscy rodzice z równym zainteresowaniem włączyli się w proponowane działania. Reakcje rodziców (zwłaszcza palących) były bardzo różne: od zaprzestania palenia do całkowitego braku chęci podjęcia tematu.

W dniu 2 października 2015 r. w Przedszkolu nr 65 w Poznaniu odbył się piknik „Święto Pyry” dla dzieci, rodziców i pracowników przedszkola. Był on okazją do podsumowania działań podjętych w ramach programu „Czyste powietrze wokół nas”. Na zaproszenie dyrekcji pracownik Oddziału OZ zorganizował punkt pomiaru tlenku węgła w wydychanym powietrzu połączony z poradnictwem antynikotynowym i rozdawnictwem ulotek dla wszystkich zainteresowanych dorosłych uczestników imprezy. Podobny punkt zorganizowano 1 czerwca 2016 r. w Przedszkolu nr 100 w Poznaniu na festynie rodzinnym z okazji Dnia Dziecka.

W plikach do pobrania przykłady realizacji Programu w przedszkolach i szkołach.

Aleksandra Tymińska

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Festyn w Przedszkolu nr 65 w Poznaniu

  Festyn w Przedszkolu nr 65 w Poznaniu

 • Powiększ zdjęcie Festyn w Przedszkolu nr 65 w Poznaniu

  Festyn w Przedszkolu nr 65 w Poznaniu

 • Powiększ zdjęcie Festyn z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu nr 100 w Poznaniu

  Festyn z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu nr 100 w Poznaniu

 • Powiększ zdjęcie Festyn z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu nr 100 w Poznaniu

  Festyn z okazji Dnia Dziecka w Przedszkolu nr 100 w Poznaniu

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2017-02-28
Data publikacji:2017-02-28
Osoba sporządzająca dokument:Aleksandra Tymińska
Osoba wprowadzająca dokument:Tomasz Witczak
Liczba odwiedzin:1377