Podstawowe informacje na temat e-papierosów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

4 września 2019

Czym są e-papierosy?
1. E-papieros (elektroniczny inhalator nikotyny, EIN) – zasilane akumulatorem urządzenie inhalacyjne dające użytkownikowi podobne wrażenia jak przy paleniu tradycyjnych papierosów.
2. Nie zawierają tytoniu, lecz preparat w postaci płynu, tzw. liquid.
3. Roztwór inhalacyjny (tzw. liquid) składa się zazwyczaj z glikolu propylenowego, gliceryny, aromatów oraz nikotyny w różnym stężeniu.

Skład e-papierosa:
• Kartridż – wymienny pojemnik na płyn (tzw. liquid). Płyn w kartridżu można uzupełniać; dostępne są liquidy o różnej mocy w zależności od zawartości nikotyny i w wielu różnych smakach.
• Atomizer – „serce” e-papierosa – miejsce, gdzie płyn jest podgrzewany i zamienia się
w „dym”, a faktycznie w aerozol ze składnikami smakowymi, czasami również zapachowymi.
• Źródło zasilania – zazwyczaj akumulator, niekiedy bezpośrednie podłączenie do kontaktu, USB bądź gniazdka samochodowego. Ponieważ e-papieros jest urządzeniem elektronicznym, nie działa bez zasilania.
Podstawowa zasada działania e-papierosa to podgrzanie płynu (zazwyczaj zawierającego nikotynę) do temperatury (200°C), w której przechodzi on w stan lotny i może być wdychany. W e-papierosie nie zachodzi spalanie, dzięki czemu nie wydziela się silny zapach i powstaje bardzo niewiele substancji ubocznych.

E-papierosy z możliwością regulacji mocy, w których roztwór nikotyny może być podgrzewany do wyższej temperatury, dają więcej rakotwórczych związków.
Liquidy używane w papierosach elektronicznych zawierają różne dawki nikotyny od 0 mg do 26 mg/ml. Do e-liquidów często dodawane są substancje aromatyczne, które nadają e-papierosom charakterystyczny „smak”: owoców, ziół, kawy lub bardziej egzotyczne i inne. Większość e-papierosów jest wytwarzana w kształcie przypominającym tradycyjne papierosy. Na rynku można jednak znaleźć również e-papierosy przypominające kształtem przedmioty codziennego użytku, np. długopisy.

Krótka historia e-papierosa
Pierwsze pomysły na stworzenie bezpiecznego dla zdrowia palaczy papierosa sięgają połowy XX w. i były próbą odpowiedzi firm tytoniowych na coraz częstsze informacje o szkodliwości nikotyny i innych substancji wchodzących w skład papierosów. W latach 60 został opracowany prototyp e-papierosa. Stworzony wówczas papieros naśladował smak tytoniu bez obecności popiołu, dymu i wytwarzał o 83% mniej rakotwórczych związków niż tradycyjne wyroby, nadal jednak emitował tlenek węgla i zawierał nikotynę. Produkt nie został dobrze przyjęty przez konsumentów, a ciągłe problemy techniczne sprawiły, że firma zrezygnowała z kontynuowania projektu. Współczesny e-papieros powstał dopiero w 2003 roku. Opracował go chiński farmaceuta Lik Hon, który podjął pracę nad stworzeniem bezpiecznego wdychania nikotyny po tym, jak jego ojciec-palacz zmarł na raka płuc. W 2005 roku rozpoczęła się produkcja e-papierosów i eksport do innych krajów.
W Polsce e-papierosy pojawiły się w 2006 roku, ale prawdziwa ekspansja tych produktów na naszym rynku nastąpiła w latach 2008−2009, kiedy powstało najwięcej firm handlujących e-papierosami.

Rozpowszechnienie używania e-papierosów na świecie.
Od czasu pojawienia się na rynku e-papierosów obserwujemy lawinowy wzrost liczby ich użytkowników. E-papierosy zyskały wyjątkową popularność wśród młodych ludzi. Polska jest swego rodzaju fenomenem wśród innych państw. W żadnym innym kraju problem używania e-papierosów nie osiągnął takiej skali, jak w Polsce. Na polskim rynku e-papierosy pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku i od tego czasu obserwujemy stały wzrost liczby ich użytkowników, szczególnie w grupie nastolatków i młodych dorosłych.
Po e-papierosy sięgają uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych co jest zjawiskiem niepokojącym. W opinii pedagogów w polskich szkołach wykształciła się moda na e-palenie. Obserwacje nauczycieli potwierdzają badacze. Badania porównawcze przeprowadzone w 2011 roku i w 2014 roku wśród uczniów w wieku 15-19 lat wskazują, iż liczba polskich nastolatków, którzy próbowali e-papierosa, wzrosła od 2011 roku sześciokrotnie. Nawet 30% uczniów w wieku od 15 do 19 lat regularnie pali elektroniczne papierosy, a 60% co najmniej raz próbowało (Goniewicz i Zielińska-Danch, 2012). Ponad połowa badanych (54,8%) uważała, że e-papierosy są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe papierosy.
Badanie porównawcze przeprowadzone w latach 2013−2014 w grupie ok. 2 tys. uczniów, wskazało na znaczący wzrost liczby młodych użytkowników e-papierosów (Goniewicz i in., 2014). Do doświadczeń z e-papierosami przyznało się 62% uczniów w wieku 15-19 lat. 30% ankietowanych zadeklarowało, że pali regularnie. Jednocześnie 72,4% uczniów regularnie używających e-papierosów paliło również zwykłe papierosy (w 2011 roku było to 65,3%).

Czy e-papierosy szkodzą? 
Choć wydaje się, że są mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, to nieznany jest ich długofalowy wpływ na zdrowie zarówno palących, jak i biernych palaczy.
Głównym składnikiem e-papierosów jest nikotyna – substancja psychoaktywna o silnych właściwościach uzależniających. Mimo, iż sama nie jest substancją rakotwórczą, może działać jak aktywator nowotworów, przyczyniając się do zwiększenia prawdopodobieństwa zachorowania na niektóre rodzaje raka. Alkaloid ten jest także jednym z głównych czynników ryzyka chorób serca. Nikotyna szkodzi zwłaszcza osobom w okresie dojrzewania i intensywnego wzrostu, wywiera negatywny wpływ na płód. W zależności od czasu narażenia matki, dawki i drogi podania, nikotyna doprowadza do zmniejszenia masy urodzeniowej, a także zmian w tkance płucnej i wad rozwojowych kośćca.
Używany do rozcieńczania nikotyny glikol propylenowy może powodować podrażnienie górnych dróg oddechowych, oczu oraz zapalenie spojówek.
E-papierosy emitują rakotwórczy benzen, substancję o silnym działaniu toksycznym, wpływającym na rozwój groźnych chorób, np. białaczki i niewydolności szpiku kostnego. Emitują związki arsenu, który przyczynia się do podrażnienia błon śluzowych, stanów zapalnych skóry, zapaleń spojówek, gardła, nieżytu nosa. Ilość benzenu emitowanego przez e-papierosy zależy od rodzaju urządzenia. Jednak już jeden e-papieros pracujący na wysokiej mocy, w którym zastosowano płyn zawierający kwas benzoesowy lub benzaldehyd, wytwarza kilka tysięcy razy więcej benzenu niż wynosi jego zawartość w otaczającym nas powietrzu. Nadal jest to znacznie mniejsza ilość (50-100 razy) niż w przypadku tradycyjnych papierosów, jednak zdecydowanie nie jest znikoma i nie pozostaje bez wpływu na zdrowie palaczy oraz osób niepalących znajdujących się w ich otoczeniu.

Kilka informacji o e-papierosach:
• 90% e-papierosów produkowanych jest w Chinach, jednak konsumenci w Europie i USA zaczęli domagać się kontroli jakości tego produktu, dlatego powstały lokalne firmy (część z nich działa też w Polsce),
• Od 2016r. producent, importer lub dystrybutor papierosów elektronicznych lub pojemników jest zobowiązany do zbierania informacji o wszystkich podejrzewanych i niepożądanych dla zdrowia ludzkiego działaniach tych wyrobów. Powinien powyższe informacje przechowywać oraz przekazywać je Inspektorowi do spraw Substancji Chemicznych.
• E-papieros jako urządzenie nie jest pozbawiony wad „technicznych” np. samoczynne „włączanie się” e-papierosa w kieszeni może spowodować jego wybuch.
• Substancje pomocnicze w e-papierosie glikol propylenowy i gliceryna są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i kosmetycznym i nie wykazują właściwości toksycznych, jednak podgrzane do ok. 200°C wykazują toksyczne działanie.
• Inhalowanie e-papierosa wiąże się bezpośrednio z niebezpieczeństwem przekroczenia dawki nikotyny, ponieważ duże ilości tego związku chemicznego dostarczone przy niekontrolowanym inhalowaniu mogą być toksyczne,
• Jakość i bezpieczeństwo e-papierosa wiąże się nierozerwalnie z jego ceną. Droższe urządzenie znanych i cenionych marek jest bezpieczniejsze.

_______________________________________________________________________________________________

W nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych e-papierosy są traktowane na równi z tradycyjnymi papierosami.
E-papierosy nie są skutecznym narzędziem w walce z uzależnieniem od palenia tytoniu, ich niekontrolowane używanie może prowadzić do szybszego i silniejszego uzależnienia. Poniższa tabela przedstawia dawki nikotyny znajdujące się w jednym tradycyjnym papierosie popularnych marek, tak zwanych analogach, oraz odpowiadające im dawki, znajdujące się w l ml e-liquidu (odpowiedniku 1 paczki).

8 września 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 9 listopada 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. 2016.1331). Główne zmiany dotyczą palenia papierosów elektronicznych oraz nowatorskich wyrobów tytoniowych (tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów, tytoniu fajkowego, tytoniu do fajki wodnej, cygar, cygaretek, tytoniu do żucia, tytoniu do nosa lub do stosowania doustnego). Na mocy nowych przepisów palenie e-papierosów, jak tradycyjnego tytoniu, jest zakazane w miejscach publicznych: przystankach, szkołach czy szpitalach.

Natomiast w miejscu pracy muszą powstać palarnie. W restauracjach, barach i klubach mogą powstawać lub być wydzielane specjalne pomieszczenia, w których będzie można palić e -papierosy. Aby kupić liquidy (płyny do e-papierosów) i same e-papierosy, trzeba mieć ukończone 18 lat. Sprzedaż e-papierosów i liquidów została zakazana w Internecie, również obowiązuje zakaz ich promowania i reklamowania.

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2019-09-04
Data publikacji:2019-09-04
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:Zuzanna Jaskot
Liczba odwiedzin:2370